Bilgi BankasıHoparlör İncelemeleri

Marin hoparlörleri vs araba hoparlörleri: bilinmeyen farklılıklar

tekne hoparlörleri ve araba hoparlörleri arasındaki temel farklar nelerdir? Neden yatlarda marin hoparlör kullanılmalıdır?

Marin hoparlörleri vs araba hoparlörleri: bilinmeyen farklılıklar

Marin hoparlörler vs araba hoparlörleri arasındaki temel farklar nelerdir? Neden yatlarda marin hoparlör kullanılmalıdır?

Marin hoparlörleri vs araba hoparlörleri: bilinmeyen farklılıklar: Bir tekneniz veya başka bir deniz aracınız varsa, bir stereo sistem eklemenin, tüm deniz deneyiminizi artıracağını açıkça bilmeyeniniz yoktur.

Hoparlörler denizde eğlenmede önemli bir rol oynar. Denizde sevdiğiniz şeyleri yaparken güzel bir müzik veya radyo dinlemenize olanak sağlar.

Aynı zamanda, bir arabanız varsa, sürüş veya kamp yaparken kesinlikle müzik dinlemeyi seversiniz.

Eski hoparlörleri değiştirme veya teknenize ya da arabanıza hoparlör takma zamanı geldiğinde , aracınızdaki marin hoparlörlerini kullanıp kullanamayacağınızı veya deniz aracınızda araba hoparlörleri kullanıp kullanamayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz.

Her iki hoparlörün de kendi farklılıkları var. Deniz hoparlörleri ile araç hoparlörleri arasındaki bilinmeyen farklar için bu makaleyi okuyun.

 

Araba Hoparlörlerine Karşı Deniz Hoparlörlerinin Dayanıklılığı

Marin  hoparlörleri ve araç hoparlörleri, uzun ömürlülük açısından çok farklıdır. Deniz hoparlörleri genellikle nemli ve tuzlu bir ortamda kullanım için yapılırken, araba hoparlörleri sert koşullar olmadan normal bir ortamda kullanılır.

Bu nedenle, deniz hoparlörleri temel olarak sert deniz koşullarında hayatta kalmak için tasarlanmıştır. Ayrıca, deniz tipi hoparlörler sıcak güneş ışığına uzun süre maruz kalmak ve sıcaklıktaki hızlı değişikliklerden kurtulmak için yapılır. Örneğin, deniz hoparlörleri gün boyunca sıcak güneşin altında kalabilen ve zarar görmeden tuzlu, soğuk deniz suyunun sıçrayabileceği  özel plastiklere sahiptir. Temel olarak, ultraviyole ışınlara uzun süre maruz kalmak plastik ve kauçuk bileşenleri daha yumuşak hale getirir. Ayrıca, bir hoparlörün kauçuk ve plastik bileşenlerini bir arada tutmak için kullanılan yapıştırıcıları zayıflatır.

Aksine, araç hoparlörleri herhangi bir özel şekilde tasarlanmamıştır. Plastik ve kauçuk bileşenleri ani sıcaklık değişikliklerine dayanamaz. Ayrıca, marin hoparlörleri tipik olarak korozyon ve pastan korumak için paslanmaz çelik bileşenlerle yapılır. Aksine, araç hoparlörleri genellikle tuzlu, nemli bir ortamda kullanıldığında kolayca paslanabilen temel bileşenler kullanılarak yapılır. Bu nedenle, bir teknede araba hoparlörleri kullanacak olsaydınız, uzun süre dayanamazlardı. Araba hoparlörlerini tuzlu, nemli ve sıcak ortama maruz bırakmak, hızlı bir şekilde onlara zarar verir ve bu da daha erkenden bozulabilmesini ve  değiştirilmesini gerektirir.

 

Marin ve Araba Hoparlörlerinin Üretim Kalitesi

Çoğu deniz hoparlörü tipik olarak sert deniz koşullarında iyi tutulabilen ağır koşul bileşenleri kullanılarak üretilmiştir. Deniz hoparlörleri genellikle ana işlevleri hoparlörü su hasarından koruyan özel plastik konilere sahiptir. 

Aksine, standart araç hoparlörleri basit kağıt konilerle yapılır. Bu tür kağıt koniler neme maruz kaldığında kolayca hasar görebilir. Ayrıca, denizcilik hoparlörleri hassas iç bileşenleri sert elemanlardan korumak için kauçukla çevrilidir. Deniz hoparlörlerindeki ızgaralar, hoparlörleri korumak için standart araç hoparlörlerinden daha serttir. Yüksek kaliteli deniz hoparlör üreticileri genellikle hoparlörleri satmadan önce titiz testlere tabi tutarlar. Onları test ederken, bir teknede olduğundan daha kötü koşullar altında test ederler.

Marin hoparlörlerindeki devre kartları, performanslarını etkilemeden genellikle uygun sızdırmazlık maddesi ile kaplanır. Kullanılan sızdırmazlık malzemeleri genellikle sert koşullardan daha fazla koruma için hava koşullarına da dayanıklı olmalıdır. Aksine, standart araç hoparlörleri, sert hava koşullarının önemli bir sorun olmadığı kapalı bir araç alanında kullanılmak üzere tasarlandığından, özel bir sızdırmazlığa sahip değildir.

 

Çevre ve Ortamdaki Engelleri Aşmak

Deniz hoparlörleri ile arba hoparlörleri karşılaştırılırken, ikisi arasında bilinmeyen bir başka önemli fark, marin hoparlörlerinin genellikle araç hoparlörlerinden farklı olarak engellerin üstesinden gelmek için yapılmasıdır.

Bu hoparlörler doğal olarak bir deniz  ortamında kullanılır. Bu nedenle, marin hoparlörlerinin yaydığı ses, su dalgalarının, güçlü rüzgarların ve kükreyen bir tekne motorunun bariz gürültüsü ile rekabet etmesi gerekmektedir.

Araba hoparlörleri deniz hoparlörlerinin aksine daha az engelle rekabet eder. Dahası, araç hoparlörleri kapalı bir araç ortamında deniz hoparlörlerinde olduğu gibi büyük engelleri aşmak zorunda kalmayacak şekilde çalışır.

Bir teknede araç hoparlörleri kullanmayı tercih ederseniz, güçlü rüzgarlardan, dalgalardan ve tekne motorunun kükremesinden kaynaklanan gürültülerden dolayı hoparlörlerden çıkan sesi duymayacaksınız. Araç hoparlörlerini bu tür engeller altında kullanmak frekans kaybına yol açacaktır. Deniz hoparlörlerinin tasarımında kullanılan teknoloji, deniz ortamında kullanımda karşılaştıkları tüm engellere rağmen seslerini güçlü tutmak üzere tasarlanmışlardır.

 

Sesi Dışa Dağıtma ve Yansıtma

Sesi dağıtma ve yansıtma yeteneği, deniz hoparlörleri ile araç hoparlörleri arasında farklılık gösterir.

Bir hoparlörün sonik işlevselliği güvertede de değil, aynı zamanda arkasında, özellikle de su kayağı aktiviteleri veya hatta wakeboarding için kullandığınızda da fark gösterir.  Bu nedenle, bu tür işlevler için, sesi teknenizin arkasına yansıtmak ve dağıtmak için hoparlörleri bir kuleye monte etmeniz gerekecektir.

Ayrıca, su sporları düz bir çizgide zorlukla yapılır. Genellikle kontrolsüz olarak yan yana hareket edersiniz. Yolunuz daha geniş ve neredeyse hiç düz olmayacaktır. Bu nedenle, sesi daha geniş bir alanda dağıtabilen bir hoparlör kullanmanız gerekecektir. Deniz hoparlörü, sesi bir araba hoparlöründen daha geniş bir alana yansıtacak ve dağıtacak şekilde tasarlanmıştır.

Standart bir araç hoparlörü, sesi küçük, kapalı bir araba alanına yansıtmak üzere tasarlandığından sesi daha geniş bir yola yansıtamayabilir.

 

Marin Hoparlörlerinin Araç Hoparlörlerine Göre Maliyeti

Marin hoparlörler genellikle araç hoparlörlerinden daha pahalıya mal olur. Bu hoparlörler, mükemmel ses ve performans sunarken, aynı zamanda zorlu koşullarda sağlıklı kalacak şekilde tasarlanmıştır.

Standart araç hoparlörleri, herhangi bir özel gereksinim göz önünde bulundurularak tasarlanmamıştır. Bu nedenle, deniz hoparlörleri oluşturmak araba hoparlörlerinden daha pahalıdır. Bu, araba hoparlörlerini deniz hoparlörlerinden daha uygun fiyatlı hale getirir.

Bu nedenle, uygun fiyatlı olmaları nedeniyle teknelerinde araç hoparlörleri kullanan birini bulmak sizi şaşırtmasın.

Marin hoparlörler ve araba hoparlörleri fiziki olarak  benzer olmakla birlikte, özellikle dayanabilecekleri koşullar açısından büyük farklılıklar gösterirler.

Deniz hoparlörleri ile araç hoparlörleri karşılaştırılırken, deniz hoparlörleri normal araba hoparlörleriyle dayanıklılık, maliyet, ses projeksiyonu, diğer farklılıkların yanı sıra engellerin üstesinden gelmek açısından farklılık gösterir.

Sistem seçiminde zorluk yaşıyorsanız uzman ekiplerimizle iletişime geçiniz

Marine Hifi | IQPRO tarafından desteklenmektedir.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
İletişime geçiniz
Merhabalar Yardıma ihtiyacınız mı var?
Merhabalar. Size nasıl yardımcı olabilirim ?