Amplifier İncelemeleri

Helix DSP Pro Sinyal İşlemcisi İnceleme

Alman teknolojisi ile Almanyada en kaliteli komponentler ile üretilmiş bu sinyal işlemcisine yakından bakalım

Helix DSP Pro Sinyal İşlemcisi İnceleme

Ciddi bir  ses sisteminin uygun şekilde ayarlanması konusunda, birçok uzman bugünün ana ünitelerinde ve amplifikatörlerinde bulunan temel geçit ve EQ ayarlarının gerçekten yetersiz olduğuna inanmaktadır.

Helix DSP Pro Sinyal İşlemcisi İnceleme yazımıza başlarken şunu belirtelim ki ciddi ayar yapabilmek için ciddi ekipmana ihtiyacınız var ve bu tam olarak Helix’in DSP PRO’dur . Helix audio gear Almanya’da Audiotec-Fischer tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir, bu nedenle mühendisliğin Teutonic titizliği ile yapıldığına kanaat getirebilirsiniz.

DSP PRO, 96 kHz örnekleme hızına sahip en yeni nesil yüksek hızlı ses işlemeyi içeren üstün Helix işlemcisidir. DSP PRO, sekiz giriş kanalı ve 10 kanal çıkışı ile birlikte gelir. Her kanal bağımsız olarak Audiotec-Fischer web sitesinden indirilen en son yazılım kullanılarak yapılandırılabilir. 

Sisteminizi ayarlamak konusunda DSP PRO’nun yapamayacağı pek bir şey yok. Bağımsız kanal konfigürasyonundan, neredeyse sınırsız ayarlanabilir yüksek ve alçak geçişler, çeşitli çapraz geçişler ve hatta kullanıcı tarafından yapılan özel bir konfigürasyon. Ünite ayrıca, geniş bir eşitleme, her kanal için seviye kontrolü ve dijital sinyal gecikmesi sunar. İsteğe bağlı bir mikrofonu (MTK1) ve dahili RTA işlevini bağlayabilme yeteneği, birçok araç ses sistemlerinden sizi daha öne çıkarmak için çok büyük bir artı olacaktır.

Yazılım mantıklı bir şekilde yerleştirilmiş ve sezgiseldir. İyi yazılmış ve bilgilendirici bir kullanıcı el kitabı sayesinde işlemciyi bağlamak ve kontrol etmek konusunda kesinlikle bir sorununuz olmayacaktır.  Ayrıca, ayarları değiştirmeyi ve dosyayı seçtiğiniz adla kaydetmek de, daha sonra istediğinizde geri dönüp belirli ayarları geri yüklemeyi kolaylaştırıyor.

CROSSOVER AYARLARI

DSP PRO, herhangi bir kanal için all-pass, high-pass veya low-pass seçimi yapabilir ve ayrıca kendi özel bandpass geçitlerinizi oluşturmak için  yüksek ve düşük geçişleri seçebilirsiniz. Ve ben özel demek istiyorum. Çok küçük artışlarla (ayar aralığı 20 Hz ila 20 kHz’in üzerinde olduğu için) seçebileceğiniz neredeyse sonsuz bir frekans setine sahipsiniz.

Frekansa karar verildiğinde, tercih ettiğiniz geçiş hizalamasını seçebilirsiniz: Butterworth, Bessel, Chebychev, Linkwitz-Riley veya kendi kullanıcı tanımlı hizalamayı oluşturabilirsiniz!

Tam aralık ayarına ek olarak, oktavda -6 dB’den oktavda -42 dB’ye kadar – 6 dB’lik artımlarla yedi adet geçit eğimi vardır.

EQUALIZER AYARLARI

Bu nasıl bir EQ! İlk bakışta, standart 31 bantlı bir EQ gibi gözüküyor, ancak daha yakından incelendiğinde, bazı harika (ve çok kullanışlı) işlevler var. Standart 31 bant frekansları, kontrol panelindeki kaydırıcılarda gösterilir. Sürgülerin her birinin tam frekansını gerçekte seçtiğiniz herhangi bir frekansa göre yukarı veya aşağı ayarlayabilirsiniz. Örneğin, 1,000 Hz kaydırıcı, 20 ve 20.000 Hz arasındaki herhangi bir belirli frekansa ayarlanacak şekilde uyarlanabilir. Havalı değil mi? Fazlası var. Bir frekans seçildikten sonra, artırmayı veya kesmeyi (+6 dB – -15 dB arasında) seçebilir, ardından mevcut Q ayarlarıyla 0,5 – 100 arasında geniş bant genişliğine sahip inanılmaz derecede sıkı 15!

Ayarlamayı anlamaya yardımcı olmak için, ekranda ortaya çıkan cevap eğrisinin , bir simülasyonu gösterilir, böylece tam olarak her zaman neler olup bittiğini bilirsiniz. .

SİNYAL GECİKME VE FAZ

Tamam, geçişler ayarlandı ve EQ hemen hemen oturdu. Şimdi aşamalandırma ve görüntüleme ile uğraşma zamanı geldi. Helix DSP PRO ile, mükemmel görüntü yerleşimi için kanalların herhangi biri üzerindeki gecikme miktarını ayrı ayrı ayarlayabilirsiniz. İşleri daha basit hale getirmek için, hangisini daha kolay olursa olsun, mesafe veya zaman artışlarını kullanarak ayarları yapabilirsiniz. Hangi şekilde yaparsanız yapın, sinyali 0,01 milisaniyelik (0,14 inç) adımlarla, 200 inçten daha uzun bir gecikmeye kadar geciktirebilirsiniz! Her kanalda ayrıca sıfır ila 180 derece faz ayarı ve ayarlarınızı yaparken belirli kanalları kapatmak için kullanışlı bir sessiz düğmesi bulunur.

EK ÖZELLİKLER

Bir OEM tipi kaynak ünitesine bağlanma durumunda, sekiz adet yüksek seviye giriş kanalı vardır ve cihazın açılması otomatik olarak bir sinyal algılama devresiyle etkinleştirilir. Sistem kurulumuna yardımcı olmak için, amplifikatörler için bir açma sinyali sağlamak üzere uzak bir çıkış bağlantısı sağlanmıştır. Tamamen dijital bir sinyal yolunu tercih edenler için, dahili bir SPDIF girişi de sağlanmış ve ayrıca yazılım üzerinden kontrol edilmektedir.

TEST 

Test tezgahında, Helix DSP PRO çok doğru ve çok yüksek performanslı bir işlemci olduğunu kanıtlıyor. Kullanılan 96 kHz’lik örnekleme hızı sayesinde işlemci 40 kHz’in üzerinde! Kanallar arası kazanç takibi, mükemmele yakın, sinyal-gürültü neredeyse -93 dBA’da mükemmeldir ve crosstalk çoğu amplifikatörün bile yapabildiğinden daha iyi ölçümler yapıyor. Ünite, maksimum 4.0 V rms kullanılabilir çıkış voltajına ve 80 ohm düşük çıkış empedansına sahiptir. Yüksek veya düşük seviye girişler sayesinde, hemen hemen her satış sonrası kaynak biriminde veya OEM radyoda iyi çalışır.

SONUÇ


Helix DSP PRO çok yetenekli, çok güçlü bir sinyal ayarlama ünitesidir.  Hata yapma; Ne yaptığınız hakkında hiçbir fikriniz yoksa, bu kadar kontrolle ciddi bir sorun yaşayabilirsiniz. Bununla birlikte, orta derecede deneyimli kullanıcılar için bile, sezgisel kontrol paneli tasarımı sayesinde, çok az talimat gerekmesiyle bağlantı kurmak ve manipüle etmek çok kolaydır. Buna ek olarak, yazılımı indirme ve yükleme kolaylığı ve bilgisayara basit USB bağlantısı da dahildir. Bu tek başına bunu, bu kategorideki aşırı karmaşık ve sezgisel olmayan ürünlerden bazılarına karşı bir avantaja sokar. Bir sistemi ayarlamaktan hoşlanan herkes, DSP PRO’yu takdir edecek ve beğenecektir. Ayarlama konusunda ne kadar ciddi olursanız olun, bu dişli parçası listenizin en üstünde olacak.

Marine Hifi | IQPRO tarafından desteklenmektedir.

 

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
İletişime geçiniz
Merhabalar Yardıma ihtiyacınız mı var?
Merhabalar. Size nasıl yardımcı olabilirim ?