Bilgi Bankası

Tekne ses sistemi almak için nelere dikkat etmeliyim

Teknenize ses sistemi alırken bir çok noktada dikkatiniz size hem para hem zaman kazandıracak ve tailinizin keyfini çıkarabileceksiniz.

Tekne ses sistemi almak için nelere dikkat etmeliyim

Tekneniz için ses sistemi almaya karar verdiniz ve dikkat etmeniz gereken kritik noktalar konusunda danışacağınız kimse yoksa Tekne için ses sistemleri rehberi başlıklı yazımızın devamı olan bu yazımızı dikkatli bir şekilde okuyunuz.

Tekne ses sistemi almak için nelere dikkat etmeliyim diye düşünüyorsanız, bu yazımız tam size göre. Yat dünyasına gün geçmiyorki bir çok yeni tekneler eklenmesin. Dünya çapında hızla gelişen bu sektöre ek olarak, birde teknolojinin gelişimi yol arkadaşlığı yapıyor.

Tekneler arttıkça, üreticiler bu alanda daha çok yeni teknolojik ürünler geliştirmeye ve diğer bir üreticiden farklı olarak, yeni bir şeyler yapabilmeye odaklı oluyorlar.

Bu durum zaman zaman işimizi daha da kolaylaştırsa da, teknolojinin gelişimiyle ve farklı bütçelere göre ürün yaparak piyasayı domine edebilme  istekleri yüzünden, bu durum zaman zaman başımıza dertler açabiliyor.

Peki,  biz bu kadar çok ürün üretilen ortamda, gerçekten ihtiyacımız olanı veya doğru ürünü nasıl seçeceğiz? 

Malzeme Kalitesi

Deniz şartları oldukça zorlu bir ortamdır. Nem ortamı cihazlarınızı  ve kablolarınızı oldukça zorlayacaktır.  Elektrik kablolarınız, network kablolarınız, hoparlör kablolarınız , hoparlörleriniz ve amplifierlarınız korozyona maruz kalacaktır.  Seçilen cihaz ve kabloların özellikle bu şartlara uyumuna dikkat ediniz.

Güneş ve deniz ısı seviyesi  , teknenizde yüksek bir sıcaklık üretir ve tüm elektronik cihazlarınız bu ısıya maruz kalacaklardır.  Cihazlarınızın bu ısıyı absorbe edebilecek bir yapıda olması gerekmektedir.  Aksi takdirde, cihazlarınız çok kısa sürede bozulacaktır. Seçeceğiniz cihazların kalitesine mutlaka önem vermenizi tavsiye ederiz.

Ürün seçimi yaparken, gerçekten bu şartlara uyum sağlayabilmiş ve kendini,  deniz şartları için kanıtlamış  markaları seçiniz. Gelen tekliflerde ödemeniz istenen rakam size kabarık gibi görünse de , uzun vade de bütçenizi aslında ne kadar doğru kullandığınızı size kanıtlayacaktır.

Acaba ucuz olanı seçseydim de aynı işleri yapar mıydı diye aklınızda bir soru kalmasın. Defalarca yaşadığımız tecrübelere dayanarak diyebiliriz ki; ” Hayır, aynı işi asla yapamaz. “

Marka seçimi

Yukarıda saydığımız zorlu deniz koşullarını aşabilmek için,  dünyaca ünlü herkesin bildiği bir markaya güvenmeli ve araştırmadan incelemeden alabilirsiniz diyemeyiz.

Marka olarak herkes tarafından bilinseler de, önemli olan sektörel olarak uzmanlık gösteren firmalara daha çok itibar etmelisiniz.

Dünya markaları olarak bilinen markaların bazı ticari kaygıları kaygıları vardır. Ben de marin kategorisinde  olmayım diye düşünerek ürün gamını tamamlamak isterler.  Ayrıca hızla gelişen deniz sektöründe kendini dışarda bırakmak istemezler. En çok patronların kullandığı teknelerde var olmamaları demek, diğer kategorilerdeki ürünlerini patronlardan uzak tutmak demektir. Bunu göze alamazlar.

Bu tip marka seçimleri, ürünlerine baktığınızda  gerekli teknik şartları karşılıyor gibi görünse de , hatalı seçim yaptığınızı kısa bir sürede size ispatlayacaklarından tereddütünüz olmasın.

İyi müzik dinleyebilmek için , ürünlerin sadece teknik özelliklerine bakarak seçim yapmamalısınız.  Bu bir zincir dir ve zincirin her halkası, birbirini tamamlayacak güçte ve yapıda olmalıdır. Marka seçimi yaparken kendini bu sektör dışında ifade etmeyen firmalara odaklanmanızı öneririz.

Fiyat / Performans Hedefi

Ürün seçerken cihazlarınızın ortak bir dili olduğunu ve bu dili konuşurken ne kadar net konuşabilirlerse o kadar iyi sonuç verebileceklerini unutmayın.

Şunu aklımızdan çıkarmamakta fayda vardır. En çok para verdiğiniz cihazları bir araya getirdiğinizde çok iyi sonuç alamazsınız. Uyum çok önemlidir.  

Bazı durumlarda en pahalı olan değil orta fiyatlı bir ürün daha iyi sonuç da verebilmektedir. 

Bu konuda dikkat çekmek istediğimiz konu ise , her kimden ürünü tedarik edecekseniz, tek bir markanın altında kalmış, başka markalardan ve ürünlerden haberdar olmayanlardan değil, denizcilik dünyasına doğan her ürünü yakınen takip eden ve hiç bir markaya takıntısı olmayan kişilerce çalışmanızı öneririz. Size çok daha optimum bir teklif sunacaktır.

Garanti

Tekne ses sistemi alırken karar verdiğiniz ürünlerin garanti kapmanına ve kaç yıl olduğuna ve servis noktalarına dikkat etmenizi öneririz.

Ürünlerin Türkiye Distribütörlerinin resmi distribütörmü, yoksa paralel yapılan ithalat ürünlerimi olduğu noktasında bilgi almaya gayret ediniz. İnternet ortamında bir çok paralel ithalat ürünler bulunmakta ve fiyatları, dikkatinizi de çekebileceği oranda düşük olabilmektedir.

Görüşmelerinizde size resmi ürün diyebilirler, ancak bu yönde resmi evraklarını kontrol etmenizde fayda vardır. Gerekirse resmi distribütörden seri numarası üzerinden kontrol ettirebilirsiniz.

Peki Resmi distribütör ürünü almaz iseniz ne olur? Ürün arıza yaptığında ürünle baş başa kalırsınız ve gidip bir kez daha almak zorunda kalabilirsiniz.

Tecrübe

Ürün seçiminde elbetteki uygun fiyat alabilmek isteyeceksiniz. Ancak , güvenebileceğiniz ve uzun yıllardır denizcilik sektöründe hizmet vermiş, piyasa daki ürünlerle ilgili derin deyimi olmuş bir uzman ekipden destek alırsanız, önünüze bir çok seçenek sunacak ve birbirine uyumlu olan ses sistemi bütünlüğü sayesinde, esasen size hem kalite , hem fiyat performansında kazanç sağlatacaktır.

Marine Hifi | IQPRO tarafından desteklenmektedir. 

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
İletişime geçiniz
Merhabalar Yardıma ihtiyacınız mı var?
Merhabalar. Size nasıl yardımcı olabilirim ?